5 skvelých spôsobov, ako dokonale vyprať biele spodné prádlo, čipku a iné jemné materiály, bez rizika poškodenia

Milujem odtiene bielej, či už to je mramorovo biela, ľaliovo biela alebo ľadovo biela. Čo však určite nemilujem je, že biela farba časom zosivie, ba dokonca zožltne. V dnešnom článku si povieme niečo o tom, ako sa starať o bielej spodnú bielizeň, o jemné tkaniny a dokonca aj o čipku. To všetko tak, že sa materiály nepoškodí.

 

 

Tieto metódy sú tiež skvelé ako prevencia pred zožltnutím a pred vyblednutím. Ak sa hneď pri prvom praní budete riadiť aspoň jednou z týchto rád, Vaše oblečenie vydrží oveľa dlhšiu dobu krásne žiarivé a čisté.

Ako na bielenie bielizne? Všetky tieto metódy sú mimoriadne šetrné k materiálom. Aj to najdrahšie čipkované prádlo zostane neporušený, no škvrny a zožltnutie zmiznú ako zlý sen.

Bielenie citrónovou šťavou

Citrónová šťava pomáha zbaviť sa mastných škvŕn a škvŕn od potu, pričom obnovuje žiarivú bielu farbu oblečenia. Okrem iného dodá oblečenie aj peknú sviežu vôňu.

Čo budete potrebovať?

 • 250 ml čerstvej citrónovej šťavy
 • 2 litre vody

Ako na to?

Do prevarenej vody pridáme citrónovú šťavu. Chladný roztok citrónovej šťavy je vhodný pre pranie najmä jemných tkanín. Stačí, keď v ňom veci necháte namočené minimálne dve hodiny.

Po dvoch hodinách veci vyberte a problematické oblasti ešte môžete dočistiť citrónovou šťavou. Oblečenie potom vyperte obvyklým spôsobom, najlepšie v rukách a za pomoci pracieho prášku.

Bielenie soľou

Soľ pomáha najmä pri bielení golierov, rukávov a tiež pri odstraňovaní odolných škvŕn.

Čo budete potrebovať:

 • 1 polievkovú lyžicu soli
 • šťavu z polovice citróna

Ako na to?

Soľ si zmiešame s citrónovou šťavou do jemnej kašičky. Produkt nanesieme na problematické oblasti a necháme pôsobiť minimálne 30 minút. Potom stačí oblečenie vyprať obvyklým spôsobom.

Bielenie octom

Ocot je skvelým prostriedkom na bielenie oblečenie. Dezinfikuje tkaniny, čo eliminuje akékoľvek pachy. Naviac je účinný, ak máte veľmi tvrdú vodu, pretože vodu zároveň zmäkčuje.

Čo budete potrebovať:

 • 250 ml octu
 • 2 litre teplej vody

Ako na to?

Ocot prilejeme do teplej vody a premiešame. Oblečenie vložíme k roztoku a necháme ich namočené po dobu aspoň 8 hodín, takže pokojne aj celú noc. Potom stačí oblečenie vyprať obvyklým spôsobom. K aviváži však môžete pokojne pridať jeden menší šálku octu. Účinok bude ešte lepší.

Bielenie kyselinou boritou

Kyselinu boritú nájdete v lekárni, prípadne aj v drogérii. Je to kyselina, ktorá preniká hlboko do tkanín, ale zároveň je k oblečeniu veľmi šetrná, takže sa nemusíte báť nejakého poškodenia. Odstraňuje aj veľmi staré škvrny a pomáha pri tzv. Beznádejných prípadoch, kedy chcete kus oblečenia už naozaj vyhodiť, pretože si neviete rady.

Čo budete potrebovať:

 • 50 gramov prášku kyseliny boritej
 • 3 litre teplej vody

Ako na to?

Roztok si namiešame podľa pokynov a špinavé oblečenie namočíme na 3 hodiny do teplejšieho roztoku. Následne klasicky vyperieme.

Bielenie kôrou z pomaranča a citróna

Aromaterapia a bielenie oblečenia v jednom. Výsledok je naozaj ohromujúce!

Čo budete potrebovať:

 • kôru z pomarančov, citrónov alebo mandarínok
 • 2 litre vody
 • 2 lyžice peroxidu vodíka

Ako na to?

Kôru si dáme do hrnca s vodou a chvíľu povaríme. Vyvarenú vodu prelejeme cez sitko a pridáme k nej peroxid vodíka. Oblečenie namočíme v roztoku a necháme ho namočené približne 2 hodiny. Následne klasicky vyperieme.

Skvelé spôsoby, ako vybieliť delikátna materiály, čipku a biele spodné prádlo, či košele s golierom. Ak sa Vám nápady páči, zdieľajte je i so svojimi priateľkami. Nepochybujeme, že to ocenia.

ZDROJ:fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>